NZOZ MedCom

klinika stomatologiczno-lekarska
centrum implantologiczno-ortodontyczne

Jesteś w > Strona główna > Chirurgia

Chirurgia

chirurgia

Chirurgiczne metody leczenia zmian okołowierzchołkowych

Zmiany okołowierzchołkowe (ziarniniak okołowierzchołkowy) są to zmiany powstające w wyniku chorób miazgi zęba bądź w zębach nieprawidłowo przeleczonych kanałowo. Zmiany te są zlokalizowane wokół wierzchołka lub wierzchołków korzeni i stąd pochodzi ich nazwa. Na podłożu tych zmian może powstać torbiel korzeniowa. Na zdjęciu rentgenowskim jest ona widoczna jako okrągła zmiana związana z wierzchołkiem korzenia, najczęściej ograniczona białą otoczką.

Torbiele mają tendencję do wzrostu rozprężającego tzn. rosną równomiernie we wszystkich kierunkach niszcząc kość wokół siebie, dlatego konieczne jest jak najszybsze wyłuszczenie czyli usunięcie torbieli.

Jeżeli zmiany okołowierzchołkowe nie są duże - można próbować je wyleczyć zachowawczo tzn. przeleczyć prawidłowo ząb endodontycznie. Leczenie takie w przypadku dużych zmian lub torbieli korzeniowych może się nie powieść. Ząb jednak można uratować za pomocą metody chirurgicznej jaką jest resekcja wierzchołka korzenia.

1. Resekcja wierzchołka korzenia

Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu i odwarstwieniu błony śluzowej, następnie odcięciu wierzchołka korzenia zęba, dokładnym usunięciu zmian zapalnych. Gdy ubytek kości po zabiegu jest znaczny stosujemy materiały kościozastępcze w celu przyspieszenia gojenia rany. [Sterowana regeneracja kości]

chirurgia

Błonę śluzową zaszywa się na głucho i zakłada opatrunek chirurgiczny. Po zabiegu pacjent przyjmuje antybiotyk - dawka i rodzaj zależy od natężenia procesu zapalnego. Szwy zdejmuje się 7-10 dni po resekcji.

W przypadkach, kiedy jeden z korzeni zęba wielokorzeniowego ma niedrożny kanał, a w dodatku przy wierzchołku wystąpiły zmiany zapalne - można wykonać zabieg hemisekcji.

2. Hemisekcja korzenia

Hemisekcja polega na przecięciu zęba na pół i usunięciu korzenia zęba objętego zmianą. Wykonuje się hemisekcje dolnych zębów trzonowych, których korzenie nie są ze sobą zrośnięte. Poza tymi różnicami przebieg zabiegu podobny jest do resekcji. Korzeń który uratowaliśmy po wygojeniu rany możemy wykorzystać do odbudowy protetycznej.

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości

Zabieg usuwania zęba mądrości przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jeśli są wskazania - w osłonie antybiotykowej. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym lub częściowo zatrzymanym zębem mądrości, odwarstwieniu płata błony śluzowej. Następnie usuwamy za pomocą specjalnego frezu, pokrywającą ząb blaszkę kostną, usuwamy ząb i zaszywamy ranę. Zabieg trwa zazwyczaj 20-60 minut. Szwy zdejmuje się po siedmiu dniach.

Copyright © 2004-2007 MedCom Sp. z o.o.

Realizacja: Bobrowski