Jesteś w > Strona główna > Ortodoncja
Ortodoncja
Obecnie leczenie ortodontyczne jest możliwe nie tylko u dzieci w wieku szkolnym, ale również u osób dorosłych. Czasami leczenie ortodontyczne jest wstępnym etapem u pacjentów leczonych protetycznie lub implantologicznie.
Celem aparatów ortodontycznych jest korygowanie wad zębowych i zgryzowych. Wykorzystując działanie sił na zęby i szczęki można spowodować przesunięcia zębów oraz nadać szczękom określony kierunek wzrostu.
Rozróżniamy aparaty ortodontyczne stałe i ruchome.
Aparaty ruchome są wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. Najskuteczniej działają one w wieku rozwojowym, tzn w okresie wzrostu u dzieci i młodzieży. W zależności od wady zgryzu stosuje się różne modyfikacje aparatów.
Czas leczenia aparatami ruchomymi jest uzależniony od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz ilości godzin, które przeznacza pacjent na noszenie aparatu. Noszenie ich tylko w nocy jest niewystarczające. Aby oczekiwać skutecznych efektów leczenia, aparat należy nosić 6-8 godzin w ciągu dnia oraz całą noc.
Aparaty stałe to najczęściej różnego rodzaju zamki / metalowe, ceramiczne lub plastikowe/ przyklejane na zębach pacjenta. Zamki przyklejane są w gabinecie stomatologicznym przez lekarza i pacjent sam nie może zdjąć aparatu w trakcie całego leczenia.
Aparaty stałe wywierają ciągłą i słabą siłę na zęby, a w związku z tym, że siły te oddziaływują na zęby cały czas - 24 godziny na dobę - efekty leczenia są dość szybko zauważalne, nawet już po 2-4 miesiącach.
Zamki metalowe i ceramiczne mają takie samo działanie i funkcję. Zasadniczą różnicą między nimi jest sprawa estetyki. Zamki ceramiczne są wykonane w kolorze zębów i w związku z tym są bardzo mało widoczne podczas rozmowy.
Aparaty stałe wymagają większej dyscypliny i bardzo dokładnej higieny jamy ustnej. Pacjent zostaje poinformowany przez lekarza ortodontę o metodach czyszczenia oraz o specjalnych szczotkach, aby mycie zębów i aparatów było skuteczne.
Przed założeniem aparatów stałych wszystkie zęby muszą być wyleczone, oraz usunięty ewentualny kamień nazębny.
Aparaty stałe doskonale nadają się do ortodontycznego ściągania zębów zatrzymanych w kości. Po chirurgicznym odsłonięciu zatrzymanego zęba łączy się go z aparatem stałym za pomocą specjalnego wyciągu i wprowadza do łuku zębowego, w odpowiednie miejsce.
Jak już było wspomniane - wiek pacjenta nie jest przeszkodą w leczeniu aparatami stałymi. Ważny jest stan zębów i przyzębia. Dlatego też aparaty stałe można stosować nawet u 50-latków.