Jesteś w > Strona główna > Protetyka
Protetyka
1. Jesteś niezadowolony z koloru i kształtu zębów?
Jeżeli masz jakieś problemy z estetyką zębów, na przykład przerwy pomiędzy zębami, zęby odłamane, niewłaściwie ukształtowane, przebarwione - to wszystko może zostać zmienione w piękny uśmiech, wykonując w tym celu korony.
- Niezadowalający kolor zębów można z kolei zmienić poprzez wybielanie.
- Kształt i wielkość zębów można zmienić stosując licówki porcelanowe.
- Korony porcelanowe na metalu (stopy stali, srebro-palladu, złota, tytanu) lub super estetyczne korony pełnoporcelanowe bez podłoża metalu
- Korony porcelanowe na złocie galwanicznym (czystość złota 99,9 %) o wysokiej kosmetyce, wykonywane są w procesie tzw. elektroformingu.
2. Złamałeś ząb?
Jeżeli złamanie nie jest zbyt rozległe - możemy zastosować wypełnienia porcelanowe nowej generacji (inlay, onlay). Wypełnienia porcelanowe są bardzo trwałe, kosmetyczne, dokładnie odbudowują tkanki zęba, nie uszkadzają przyzębia, sa odporne na ścieranie.
Jeśli złamanie zęba jest rozległe, niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który cementujemy w korzeniu zęba. Następnie na części koronowej wkładu wykonuje się koronę porcelanową. Mogą to być korony pełnoporcelanowe (bez podłoża metalowego) korony porcelanowe na metalu (na stopach złota, srebro palladu, stali lub na tytanie).
3. Brakuje Ci jednego lub kilku zębów?
Problem ten można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy to wszczepienie implantu w miejsce brakującego zęba.
Drugi sposób to uzupełnienie brakującego zęba poprzez dowieszenie go do zębów sąsiednich. Wymaga to jednak oszlifowania dwóch przyległych zębów i założenia trzypunktowego mostu porcelanowego.
Most porcelanowy jest połączony na stałe z filarami zębowymi i pacjent nie może go zdejmować. Zajmuje on tyle samo miejsca co wcześniej zęby własne pacjenta. Wadą jest jednak to, że trzeba oszlifować często zdrowe zęby.
4. Brakuje Ci wielu zębów?
Jedyną możliwością wykonania stałych uzupełnień protetycznych (bez zdejmowania) są implanty.
Drugą możliwością są zdejmowane uzupełnienia protetyczne. Z nich najczęściej wykonywane obecnie to protezy szkieletowe. Umocowane na specjalnych zatrzaskach, zasuwach lub koronach teleskopowych. Ich konstrukcja jest metalowa, w sposób fizjologiczny przenoszą siły żucia oraz nie posiadają klamer na zębach, co pozwala na uzyskanie dobrego efektu estetycznego, dużej stabilizacji i komfortu użytkowania.
5. W ogóle nie masz zębów?
Ten problem możemy rozwiązać poprzez zastosowanie implantów (o ile pozwalają na to warunki anatomiczne) i wykonanie na nich na stałe umocowanych mostów porcelanowych.
Zdarza się jednak, że względy finansowe nie pozwalają pacjentowi na wykonanie mostu i trzeba wykonać protezę ruchomą. Z reguły nie ma z tym problemów w przypadku uzupełnienia zębów w szczęce. Dzięki siłom adhezji (przyssanie się płyty protezy do podniebienia) stabilność jest tu najczęściej zachowana. Znacznie gorzej bywa jednak w żuchwie, gdzie często spotykamy się ze znacznym zanikiem podłoża, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie protezy. Wystarczy wtedy założyć tylko 2 implanty, a po ich wgojeniu umocować specjalne zatrzaski, które będą utrzymywać protezę na swoim miejscu, umożliwiając prawidłową wymowę i odżywianie.